Day/Room   Room 1  Sections   Room 2  Sections   Room 3 Sections   Room 4 Sections   Room 5  Sections   Room 6  Sections   Room 7 Sections   Room 8 Sections   Room 9  Sections   Room 10  Sections
                                                                                 
Aug 2
(Thu)
14:45
15:30
Marina Viazovska 3.1 13.1   Sébastien Boucksom 4.1 8.1   Nicolas Bergeron 5.1     Feliks Przytycki  9.1     Colin Guillarmou 10.1     Jason Miller 12.1     Manuel Castro 15.1 17.1   Olivier Schiffmann 7.1     Aleksander Madry 14.1      -------X -------
15:45
16:30
James Maynard 3.2     Caucher Birkar 4.2     Bo Berndtsson 5.2 8.2   Bassam Fayad
Raphael Krikorian
9.2     Jean-Marc Delort 10.2     Paul Bourgade 12.2     Qiang Du 15.2 17.2   Tomoyuki Arakawa 7.2     Andris Ambainis 14.2      -------X -------
17:00
17:45
Adrian Iovita
Fabrizio Andreatta
Vincent Pilloni
3.3   Lucia Caporaso 4.3     Denis Osin 5.3     Jiangong You 9.3     Guido de Philippis 10.3 8.3   Bálint Tóth 12.3     Raimund Bürger 15.3 17.3   Vyacheslav Futorny 7.3     Benjamin Rossman 14.3      -------X -------
18:00
18:45
Laurent Fargues 3.4 4.4   Panel (18:00 - 19:30)
Women in Math
P.1     Pedro Salomăo
Umberto Hryniewicz
5.4     Martin Möller 9.4     Mohamed Majdoub 10.4     Byeong U. Park 12.4     Shi Jin 15.4 17.4   Tsachik Gelander 7.4     Yael Tauman Kalai 14.4      -------X -------
                                                                                 
Aug 3
(Fri)
14:45
15:30
Ciprian Manolescu 5.5 6.1   Laura DeMarco 9.5     Maria Esteban 10.5 17.5   Yasuyuki Kawahigashi  8.4 11.1   Allan Sly 12.5     Chenyang Xu 4.5     Alexander Postnikov 13.2     Anna-Karin Tornberg 15.5     Luis Radford 18.1      -------X -------
15:45
16:30
Emmy Murphy 5.6 6.2   Sébastien Gouëzel  9.6     Helena Nussenzveig Lopes 10.6     Adrian Ioana 8.5     Josselin Garnier 12.6 17.6   Krzysztof Kurdyka
Wojciech Kucharz
4.6     Gábor Tardos 13.3     Barbara Wohlmuth 15.6     Mamokgethi Phakeng 18.2      -------X -------
17:00
17:45
Tobias Ekholm 5.7 6.3   Michael Hochman 9.7     Yoshikazu Giga 10.7     Bill Johnson 8.6     Sem Borst 12.7 17.7   Carolina Araujo 4.7     László Babai 13.4 14.5   Mike Giles 15.7     Mariana Bosch 18.3      -------X -------
                                                                                 
Aug 4
(Sat) 
14:45
15:30
Andrés Navas 9.8     Kaisa Matomäki
Maksym Radziwill
3.5     Ivan Smith 5.8     Dmitry Chelkak 8.7 12.8   Alexander Belavin 11.2     András Némethi 4.8 6.4   Panel  (14:45 - 16:15)
New avenues for raising public awareness of mathematics

Panel  (16:30 - 18:00) 
Math museums: a worldwide explosion

Panel (18:00 - 19:30)
Use of Lesson Study to support quality mathematics teaching
18.4     Dipendra Prasad 7.5     David Steurer;
Prasad Raghavendra
14.6      -------X -------
15:45
16:30
Jairo Bochi 9.9     Bjorn Poonen 3.6     Mahan Mj 5.9     András Máthé 8.8     Thomas Willwacher 11.3 6.5   Jungkai Alfred Chen
Meng Chen
4.9     18.5     Eva Viehmann 7.6     Piotr Indyk 14.7      -------X -------
17:00
17:45
Lorenzo J. Díaz 9.10     Ritabrata Munshi 3.7     Anna Wienhard 5.10     Andreas Thom 8.9 6.6   Benjamin Schlein 11.4     Mihnea Popa 4.10       Michael Finkelberg 7.7     Virginia Vassilevska-Williams 14.8      -------X -------
18:00
18:45
Rafael Potrie 9.11     Georgios Pappas 3.8 4.11   Song Sun 5.11     Stefanie Petermichl 8.10     Fabio Toninelli 11.5      -------X -------   18.6     Xuhua He 7.8     Neeraj Kayal 14.9      -------X -------
Aug 5
(Sun)
  Free Day   Free Day   Free Day   Free Day   Free Day   Free Day   Free Day   Free Day   Free Day   Free Day
Aug 6
(Mon)
14:45
15:30
Andrés Koropecki
Meysam Nassiri
9.12     Jonathan Taylor 12.9     Yuji Tachikawa 11.6     Ciprian Demeter 8.11     Alan Reid 6.7     Ivan Panin 2.1     June Huh 13.5     Pingwen Zhang 15.8     Amit Singer 17.8     ICHM Symposium on History of Mathematics    
15:45
16:30
Serge Cantat 9.13 4.12   Liza Levina 12.10     Mariya Shcherbina 11.7     Christopher Bishop 8.12     Arthur Bartels 6.8     Moritz Kerz 2.2     József Balogh
Robert Morris
13.6     Siddhartha Mishra 15.9     Pierre-Emmanuel Jabin 17.9 10.8   ICHM Symposium on History of Mathematics    
17:00
17:45
Miguel Walsh 9.14 3.9   Noureddine El Karoui 12.11     Clément Mouhot 11.8 10.9   Dinh Tien-Cuong 8.13     Bernardo Uribe Jongbloed 6.9     Osamu Iyama 2.3     Nicholas Wormald 13.7     Tao Tang 15.10     Andrea Bertozzi 17.10     ICHM Symposium on History of Mathematics    
                                                                                 
Aug 7
(Tue)
14:45
15:30
Claudio Landim 11.9 12.12   Wei Zhang 3.10     Stéphane Nonnenmacher 10.10 9.15   Mouhamed Moustapha Fall 8.14     Fanny Kassel 6.10     Dan Abramovich 4.13     Panel (14:45 - 16:15)
Machine-Verified Proof: State of the Art

Panel (16:30 - 18:00)
International Mathematical Knowledge Trust (IMKT): an update on the Global Digital Mathematics Library

Panel (18:00 - 20:00)
Strengthening Mathematics in the Developing World
P.2     Balázs Szegedy 13.8     Emmanuel Trélat 16.1     Jochen Koenigsmann 1.1  
15:45
16:30
Hugo Duminil-Copin 11.10 12.13   Yves André 3.11     Aleksandr Logunov
Eugenia Malinnikova
10.11 5.12   Lewis Bowen 8.15 9.16   Robert Lipshitz
Sucharit Sarkar
6.11     JongHae Keum 4.14     P.3     Igor Pak 13.9     Jean Bernard Lasserre 16.2     Joris van der Hoeven
Lou van den Dries
Matthias Aschenbrenner
1.2  
17:00
17:45
Carlangelo Liverani 11.11 9.17   Jack Thorne 3.12     Massimiliano Gubinelli 10.12 12.14   Richard Haydon
Spiros Argyros
8.16     Koji Fujiwara 6.12     Paul Hacking
Sean Keel
4.15       Peter Keevash 13.10     Matti Lassas 16.3      -------X -------
18:00
18:45
Konstantin Khanin 11.12 9.18   Jacob Tsimerman 3.13     Nader Masmoudi 10.13     Ruy Exel  8.17     John Pardon 6.13      -------X -------   P.4     Richard Kenyon 13.11 12.15    -------X -------    -------X -------
                                                                                 
Aug 8
(Wed)
14:45
15:30
Alexander Kiselev 10.14     Andrea Montanari 12.16   Rinat Kashaev 11.13     Alexei Poltoratski 8.18     Claudia Sagastizábal 16.4     Akshay Venkatesh 7.9     Pierre Degond 17.11     Pham Huu Tiep 2.4     David Rowe 19.1     Maryanthe Malliaris 1.3  
15:45
16:30
Yvan Martel 10.15     Peter Bühlmann 12.17     Simone Warzel 11.14     Svitlana Mayboroda 8.19     Philippe Toint 16.5     Zhiwei Yun 7.10 4.16   Richard James 17.12     Sonia Natale 2.5     Jan von Plato 19.2     Stephen Jackson 1.4  
17:00
17:45
Diego Córdoba 10.16     Vladimir Koltchinskii 12.18     Philippe Di Francesco 11.15     Wilhelm Winter 8.20     Rekha Thomas 16.6     Christof Geiss 7.11 2.6   Selim Esedoglu 17.13      -------X -------   Tatiana Roque 19.3     Ulrich Kohlenbach 1.5