Scientific Program


Program at a glance


Jul 31 (Tue)
12:00-22:00Registration
19:00-22:00Welcome Reception
Aug 01 (Wed)
7:00-18:00Registration
8:30-11:30Opening Ceremony
11:30-14:00Lunch
12:00-19:00Exhibition
14:00-15:35Laudatios
15:40-16:00Coffee-Break
16:00-17:35Laudatios
17:40-18:00Break
18:00-19:00Nevanlinna Prize Lecture
19:00-22:00SBM Reception
Aug 02 (Thu)
7:00-18:00Registration
8:30-9:30Plenary Lecture 1: Simon Donaldson
9:00-18:30Exhibition
9:40-10:40Plenary Lecture 2: Sylvia Serfaty
10:50-11:50Plenary Lecture 3: Rahul Pandharipande
11:50-13:30Lunch
12:30-13:30Public Lecture 1: Étienne Ghys
13:30-14:30Fields Medal Lecture 1
14:45-16:30Invited Lectures
15:00-19:00Short Communications
16:30-17:00Coffee-Break
17:00-18:45Invited Lectures
18:00-19:30IMU Panel 1
Aug 03 (Fri)
7:00-18:00Registration
8:30-9:30Plenary Lecture 4: Andrei Okounkov
9:00-18:30Exhibition
9:40-10:40Plenary Lecture 5: Gregory Lawler
10:50-11:50Plenary Lecture 6: Carlos Gustavo Moreira
11:50-13:30Lunch
11:50-13:30IMU Circle Meeting
13:30-14:30Fields Medal Lecture 2
14:45-16:30Invited Lectures
15:00-18:00Short Communications
15:30-16:30Public Lecture 2: Ingrid Daubechies
16:30-17:00Coffee-Break
17:00-17:45Invited Lectures
18:00-19:00Emmy Noether Lecture: Sun-Yung Alice Chang
Aug 04 (Sat)
7:00-18:00Registration
8:30-9:30Plenary Lecture 7: Luigi Ambrosio
9:00-18:30Exhibition
9:40-10:40Plenary Lecture 8: Lai-Sang Young
10:50-11:50Plenary Lecture 9: Peter Scholze
11:50-13:30Lunch
13:30-14:30Fields Medal Lecture 3
14:45-16:30Invited Lectures
14:45-19:00Panels - Math Education and Popularization
15:00-19:00Short Communications
16:30-17:00Coffee-Break
17:00-18:45Invited Lectures
19:30-22:00Gauss Prize & Chern Medal / Social Dinner
Aug 05 (Sun)
all-dayFree-Day
Aug 06 (Mon)
7:00-18:00Registration
8:30-9:30Plenary Lecture 10: Ronald Coifman
9:00-18:30Exhibition
9:40-10:40Plenary Lecture 11: Peter Kronheimer & Tomasz Mrowka
10:50-11:50Plenary Lecture 12: Catherine Goldstein
11:50-13:30Lunch
13:30-14:30Fields Medal Lecture 4
14:45-16:30Invited Lectures
15:00-18:00Short Communications
15:30-16:30Public Lecture 3: Cédric Villani
16:30-17:00Coffee-Break
17:00-17:45Invited Lectures
18:00-19:00Abel Lecture: Michael Atiyah
Aug 07 (Tue)
7:00-18:00Registration
8:30-9:30Plenary Lecture 13: Alexander Lubotzky
9:00-18:30Exhibition
9:40-10:40Plenary Lecture 14: Nalini Anantharaman
10:50-11:50Plenary Lecture 15: Sanjeev Arora
11:50-13:30Lunch
13:30-14:30Gauss Prize Lecture
14:45-16:15IMU Panel 2
14:45-16:30Invited Lectures
15:00-19:00Short Communications
15:30-16:30Public Lecture 4: Tadashi Tokieda
16:30-17:00Coffee-Break
16:30-18:00IMU Panel 3
17:00-18:45Invited Lectures
18:00-20:00IMU Panels 4 and 5
Aug 08 (Wed)
7:00-18:00Registration
8:30-9:30Plenary Lecture 16: Assaf Naor
9:00-18:30Exhibition
9:40-10:40Plenary Lecture 17: Geordie Williamson
10:50-11:50Plenary Lecture 18: Christian Lubich
11:50-13:30Lunch
13:30-14:30Chern Medal Lecture
14:45-16:30Invited Lectures
15:00-18:00Short Communications
15:30-16:30Public Lecture 5: Rogério Martins
16:30-17:00Coffee-Break
17:00-17:45Invited Lectures
18:00-19:00Leelavati Prize Lecture
Aug 09 (Thu)
7:00-14:00Registration
8:30-9:30Plenary Lecture 19: Gil Kalai
9:40-10:40Plenary Lecture 20: Michael Jordan
10:50-11:50Plenary Lecture 21: Vincent Lafforgue
11:50-14:00Lunch
14:00-16:00Closing Ceremony




The Organizing Committee reserves the right to make changes in the schedule    |    Updated on June 26, 2018