Scientific Program



Schedule of Plenary Lectures (Pavilion 3)


Plenary lectures are invited one-hour lectures to be held without other parallel activities. The lectures should be broad surveys of recent major developments, aimed at the entire mathematical community.

Click on lectures titles to see the abstract.

Aug 02 (Thu) Speaker/Title
8:30-9:30
Plenary Lecture 1
Chair: Eric Friedlander
Simon Donaldson (UK/USA)
Some recent developments in Kähler geometry and exceptional holonomy
9:40-10:40
Plenary Lecture 2
Chair: Cédric Villani
Sylvia Serfaty (France/USA)
Systems of points with Coulomb interactions
10:50-11:50
Plenary Lecture 3
Chair: Shigefumi Mori
Rahul Pandharipande (Switzerland)
Geometry of the moduli space of curves
Aug 03 (Fri) Speaker/Title
8:30-9:30
Plenary Lecture 4
Chair: Kenneth Ribet
Andrei Okounkov (Russia/USA)
On the crossroads of enumerative geometry and geometric representation theory
9:40-10:40
Plenary Lecture 5
Chair: Stanislav Smirnov
Gregory Lawler (USA)
Conformally Invariant Measures on Paths and Loops
10:50-11:50
Plenary Lecture 6
Chair: Pierre Arnoux
Carlos Gustavo Moreira (Brazil)
Dynamical systems, fractal geometry and diophantine approximations
Aug 04 (Sat) Speaker/Title
8:30-9:30
Plenary Lecture 7
Chair: Carlos Kenig
Luigi Ambrosio (Italy)
Calculus, heat flow and curvature-dimension bounds in metric measure spaces
9:40-10:40
Plenary Lecture 8
Chair: Enrique Pujals
Lai-Sang Young (USA)
Dynamical systems evolving
10:50-11:50
Plenary Lecture 9
Chair: Michael Rapoport
Peter Scholze (Germany)
$p$-adic geometry
Aug 06 (Mon) Speaker/Title
8:30-9:30
Plenary Lecture 10
Chair: Ingrid Daubechies
Ronald Coifman (USA)
Harmonic analytic geometry on subsets in high dimensions – Empirical models
9:40-10:40
Plenary Lecture 11
Chair: Paolo Piccione
Peter Kronheimer (USA) and Tomasz Mrowka (USA)
Knots, three-manifolds and instantons
10:50-11:50
Plenary Lecture 12
Chair: June Barrow-Green
Catherine Goldstein (France)
Long-term history and ephemeral configurations
Aug 07 (Tue) Speaker/Title
8:30-9:30
Plenary Lecture 13
Chair: Robert Bryant
Alexander Lubotzky (Israel)
High dimensional expanders
9:40-10:40
Plenary Lecture 14
Chair: Artur Avila
Nalini Anantharaman (France)
Delocalization of Schrödinger eigenfunctions
10:50-11:50
Plenary Lecture 15
Chair: François Loeser
Sanjeev Arora (USA)
Mathematics of machine learning: An introduction
Aug 08 (Wed) Speaker/Title
8:30-9:30
Plenary Lecture 16
Chair: Carlos Tomei
Assaf Naor (USA)
Metric dimension reduction: A snapshot of the Ribe program
9:40-10:40
Plenary Lecture 17
Chair: Yuri Tschinkel
Geordie Williamson (Australia/Germany)
Parity sheaves and the Hecke category
10:50-11:50
Plenary Lecture 18
Chair: Rolf Jeltsch
Christian Lubich (Germany)
Dynamics, numerical analysis and some geometry
Aug 09 (Thu) Speaker/Title
8:30-9:30
Plenary Lecture 19
Chair: Yoshiharu Kohayakawa
Gil Kalai (Israel)
Three puzzles on mathematics, computation, and games
9:40-10:40
Plenary Lecture 20
Chair: Helge Holden
Michael Jordan (USA)
Dynamical, symplectic and stochastic perspectives on gradient-based optimization
10:50-11:50
Plenary Lecture 21
Chair: Alicia Dickenstein
Vincent Lafforgue (France)
Global Langlands parameterization and shtukas for reductive groups.



The Organizing Committee reserves the right to make changes in the schedule    |    Updated on June 26, 2018